تبلیغات
کانون فرهنگی وهنری مسجدقائم آل محمد(عج) - ادب حضرت زهرا (س) نسبت به پدر
جدیدترین مطالب

ادب حضرت زهرا (س) نسبت به پدر


جلوه های رفتاری و اخلاقی رفتار با پدرادب حضرت زهرا نسبت به پدر یكى از آداب و رسوم زمان پیشین این بود كه یكدیگر را به اسم صدا مى‏كردند، و این نوع خطاب نسبت به بعضى‏ها خلاف ادب بود، مخصوصاً حضرت رسول اكرم صلوات‏اللَّه و سلامه علیه كه از مقام والا و احترام خاصى برخوردار بود نمى‏باید مثل سایر افراد مخاطب قرار گیرد.
لذا خداوند متعال در این رابطه آیه‏اى نازل فرمود كه مسلمین موظف و مكلف شدند آن حضرت را رسول ‏اللَّه خطاب كنند.

در این میان حضرت فاطمه هم مى‏ خواست به این برنامه عمل كند، رسول اكرم (ص) از او خواست كه به پدر پدر بگوید، حدیثى كه مى‏خوانید در همین رابطه است:
عن الصادق علیه‏السلام قالت فاطمة علیهاالسلام: لما نزلت: ?لا تجعلوا دعاء الرسول بینكم كدعاء بعضكم بعضا؟


 هبت رسول‏ اللَّه صلى اللَّه علیه و آله و سلم آن اقول له: یا ابة فكنت اقول: یا رسول‏ اللَّه فاعرض عنى مرة او اثنتین او ثلاثا، ثم اقبل على فقال: یا فاطمة انهالم تنزل فیك و لا فى اهلك و لا فى نسلك، انت منى و انا منك.

انما نزلت فى اهل الجفاء والغلظة من قریش اصحاب البذخ والكبر، قولى: یا ابة، فانها احیى للقلب و ارضى للرب.

از امام صادق علیه‏السلام روایت شده كه حضرت فاطمه سلام‏اللَّه‏علیها فرمود: وقتى كه آیه‏ ى (لا تجعلوا دعاء الرسول بینكم كدعاء بعضكم بعضا) یعنى پیغمبر را مثل یكدیگر صدا نزنید نازل شد، منهم ترسیدم از اینكه به آن حضرت (اى پدر) بگویم. لذا آن حضرت را یا رسول‏ اللَّه مى‏ گفتم.

حضرت فرمود: اى فاطمه این آیه درباره‏ى تو و خانواده‏ات و نسلت نازل نشده، تو از منى و من از تو هستم، بلكه درباره‏ى جفاكاران و درشت‏خویان از قریش و گردنكشان و اهل كبر و غرور نازل شد، شما: اى پدر بگو كه قلبم را زنده مى‏كند و خدا را خشنود مى‏نماید.


موضوع: مذهبی و فرهنگی (متن عکس کلیپ)،
برچسب ها: ولادت، احترام به رسول خدا،
[ دوشنبه 9 فروردین 1395 ] [ 11:06 ق.ظ ] [ کانون فرهنگی و هنری مسجد قائم آل محمد (عج) رابط خواهران ]